Ethisch pensioensparen in de lift

Op voorstel van Staatssecretaris Els Van Weert besliste de federale regering in december 2006 een fiscaal voordeel te verschaffen aan wie op een ethische manier aan pensioensparen doet.

Studies tonen aan dat beleggen met een evenwicht tussen maatschappelijk en fiscaal rendement op lange termijn meer rendabel is en minder risico met zich meebrengt. Verschillende spelers op de markt richtten onlangs grote obligatiefondsen op. De belangrijkste beheerders zijn Dexia, KBC en Fortis. Kleinere spelers zijn het Kringloopfonds, Triodos Bank, Bank Delen en Ethias. Ook is er een stijgend aantal ethische beleggers.

De regering volgt deze trend en keurde onlangs het actieplan Maatschappelijk Verantwoord Ondernemen (MVO) goed. Personen die ethisch pensioensparen, kunnen binnenkort een groter bedrag op een fiscaal gunstigere manier beleggen.Om het ethisch sparen bij het grote publiek bekend te maken, wil de overheid intensief samenwerken met Belsif, het Belgisch Forum voor Duurzaam en Maatschappelijk Verantwoord Investeren, en Forum Ethibel, onderzoeksbureau en labelorganisatie voor ethische beleggingen. Momenteel blijft het actieplan vrij vaag, maar de regering werkt deze legislatuur de wettelijke regeling uit.

Netwerk Vlaanderen vindt dat Van Weert vaag blijft over de ethische voorwaarden waaraan duurzame pensioenproducten moeten voldoen. De organisatie hoopt dat aan het Ethibel-label moet worden voldaan. Bij sommige niet gelabelde duurzame producten zijn investeringen met betrokkenheid in wapenhandel of mensenrechtenschendingen niet helemaal uitgesloten.

Ook vindt Netwerk Vlaanderen dat de maatregel om ethisch pensioensparen in de toekomst fiscaal te belonen, voor de overheid budgettair een nuloperatie moet blijven. Zoniet zorgt die voor lagere overheidsinkomsten, geld dat dan niet aangewend kan worden voor herverdeling die ten goede komt aan de lagere inkomens. Terwijl pensioensparen al een voorrecht is voor wie geld opzij kan zetten.

Voeg uw reactie toe

Uw naam:
Uw website:
Reactie: